Novinky

Späť

Piata séria Game of Thrones začína už zajtra!

09:00 | 11.04.2015

Všetci fanúšikovia populárneho seriálu Game of Thrones by sa už zajtra mali mať na pozore. Zajtrajším dňom, 12. aprílom, totiž príde začiatok  v poradí už piatej série tohto, dovolím si povedať už kultového, seriálu. Čo nás v ňom čaká sa Vám pokúsime priblížiť v tomto článku. 

Ako obvykle môžeme očakávať veľkolepý dej plný intríg, násilia, neočakávaných zvratov, sexu, a drakov. Nicolaj Coster-Waldau (Jamie Lannister) sa vyjadril, že tvorcovia tento krát zašli „príliš ďaleko“, čo sa násilia týka a nová séria bude „krvavejšia a viac šokujúca“ ako ktorákoľvek z predchádzajúcich. Koniec štvrtej série nechal príbehové línie niektorých hlavných postáv ako AryaTyrion otvorené, a tak sa v piatej sérií dozvieme ako sa to s nimi ďalej vyvinie. Zaujímavý bude taktiež osud Deanerys, ktorej draky stále rastú a stávajú sa ťažšie ovládateľnými ako sme sa už o tom mohli presvedčiť koncom štvrtej série. Ak k tomu pridáme jej problémy s kontrolou dobitých miest, máme sa načo tešiť . Podľa informácií, ktoré unikli na verejnosť, sa v piatej sérií bohužiaľ Hodor neobjaví a teda pravdepodobne ani Bran

Seriál bude čerpať zo štvrtej a piatej knihy ságy Song of Ice and Fire, ktoré napísal George R.R. Martin. Ich dej sa odohráva v rovnakom časovom úseku, ale každá opisuje príbehy iných postáv. Kontroverznou sa stala informácia, že piata séria sa nebude striktne držať knižného deja, ale (bohužiaľ) sa v nej vyskytnú udalosti, ktoré sa v predlohe neobjavili. Tvorcovia seriálu už v prvých štyroch sériách zvykli niektoré postavy zlúčiť dokopy, alebo ich úplne vyškrtnúť. Deje sa tak z dôvodu komplexnosti kníh, ktoré obsahujú nesmierne množstvo postáv, ktoré by sa na filmové plátno jednoducho z časových dôvodov nevošli. Tieto zmeny sa však až doteraz netýkali hlavných postáv a práve v tom bude piata séria, aspoň podľa traileru, odlišná. Nebudeme však spoilovať – kto chce, zistí si, o akú postavu sa jedná.

 

  V piatej sérií sa taktiež pozrieme do miest, ktoré sa v prvých štyroch sériach nevyskytovali, ako napríklad Dorne – južná časť Westerosu, z ktorej pochádzal Oberyn Martell. Arya sa pravdepodobne dostane do mesta Braavos, ktoré sme už mali možnosť vidieť v štvrtej sérii. S príchodom nových lokalít súvisí aj potreba producentov nájsť vhodné miesta na natáčanie. Scény, ktoré sa odohrávali v Dorne sa napríklad natáčali v Španielsku. Scény z Kings Landing sa natáčali klasicky v Dubrovníku a na zvyšné príbehové línie odohrávajúce sa vo vnútrozemí použili producenti miesta v Severnom Írsku.

 Dych berúce lokality však nie sú všetko – tvorcovia si zvyknú často pomáhať zeleným plátnom. Niektorí ľudia ich za to odsudzujú, my si však myslíme, že CGI efekty perfektne dotvárajú atmosféru a bez ich použitia by Game of Thrones nebol tým, čím je teraz. Vplyv efektov na natáčanie posúďte sami.

 

 Každopádne, na opätovné ponorenie do sveta Westerosu sa veľmi tešíme, pretože Game of Thrones sa za 4 roky vysielania stal jedným z najobľúbenejších seriálov súčasnosti. Každá séria kvalitou prekonala predchádzajúcu a preto sa dá predpokladať, že tento trend bude pokračovať - aspoň teda dúfame. 

Všetky diely Game Of Thrones si môžete pozrieť na TeeVee.

 

Komentáre