Novinky

Späť

4 dôvody, prečo by ste mali pozerať Vikingov

18:18 | 15.04.2015

 Niektorí by mohli povedať, že série Vikingov sú len slabším odvarom Game of Thrones, keďže dnešnou teóriou hodnotení seriálov, ktoré sú z obdobia keď ešte neexistovali mobilné telefóny a internet, je, že sa snažia skopírovať Game of Thrones. 

Našťastie talentovaný spisovateľ a tvorca Michael Hirst ignoruje tieto nezmyselné filozofické fakty a tvorí z tohto diela majstrovské dielo svojou jedinečnosťou a svojím filmovým vzhľadom navzdory toho, že mal menší budget ako spomínané Game of Thrones.  Už po prezretí úvodnej znelky sa do tohto seriálu zamilujete a budete čakať kedy na TeeVee pribudne nová časť.

1. Historická línia 

Vikingovia sa zakladajú na hlavnej postave Ragnarovi Lothbrokovi, ktorý je takzvaná mytologická postava ešte z dávnych čias 13. storočia Islandských ság a legiend, ktorý začne mať vízie, v ktorých vidí havrana a neznámeho muža v pozadí, čim sa vám dej snaží povedať, respektíve naznačiť postavu Odina a vízie o dobývaní nových území, ktoré doposiaľ žiadny Viking nevidel. Autori tohto seriálu mysleli na všetky detaily ako sú lode, zbrane a zbroj Vikingov či lokácia prvých vikingských nájazdov.  

2. Herci a ich výkony 

History Channel HD si dal záležať na svojej historickej hodnote a dramatickej kvalite už len tým, že scenáristi dali priestor novým mladým hercom, ktorí sú doslova identickí. Rolu Vikingov hrajú severania ako sú Íri, Švédi, Škóti a podobne, čo dáva divákom ešte viac realistickejšiu kvalitu. Avšak hlavnú rolu Ragnara stvárňuje Austrálčan Travis Fimmel, čo bol trošku odvážny krok pri kastingu, no zvládol nadmieru dobre. Očaril svojím mixom chytrého a impulzívneho otca, ktorý bol očarujúci a zároveň smrteľný bojovník v jednom. Ďalej vo filme uvidíme Lagarthu, ragnarovú ženu a jeho brata Rolla, ktorý je hladný po moci. 

3. Sú tu aj „Shield maidens“

Ak si myslíte, že ženy boli cele dni len v kuchyni a starali sa o deti a farmárčenie, tak ste na omyle. Shield maidens sú ženy s ktorými by ste sa pred vyše 700 rokmi určite nechceli stretnúť tvarou v tvár. Teda ak by sa jednalo o ženu zo severu, ktorá nemá problém ochrániť svoju rodinu pred náhodnou inváziou zlodejov, kým jej muž zatiaľ v pokoji dobýva nove pôdy pre ich legendárne farmárčenie a majetok. Je to síce len fikcia, no podľa dokumentácie to bolo možné, tak prečo to nezakomponovať aj do filmu. 

4. Vikingovia sú proste cool

Idú na loď, vyplávajú niekde na lodi, vylodia sa, všetkých zabijú, vezmú všetko cenné čo nájdu a idú naspäť domov. Uctievajú severských bohov za čo sa im odvďačia cestou do Valhally, keď zomrú, a ich boj pokračuje ďalej - do nekonečna...  Žiadny Viking sa nebojí smrti, jeho hlavnou úlohou je zomrieť v čo najlepšom boji aby mohol hodovať so svojimi bratmi vo Valhalle. Sú to síce nemilosrdní barbari, ktorí sa ženú za bohatstvom a slávou ale majú aj svoje svetlé stránky ako sú: vernosť, odvaha a rodina.  Ich právny systém je možno smiešny, niekedy obetujú svojich najlepších priateľov bohom. Je to brutálna spoločnosť, ktorá vo vás vyvolá rešpekt. 

            Ak milujete severskú tematiku, mate radi boje a históriu, Vikingovia sú bezprostredné jedným z najlepších seriálov súčasnej doby, ktorí vás nesklamú a vrátia na určitú dobu späť do minulosti, pričom vás zahrnú štipkou mytológie neustále sa meniaceho deju a ďalších zaujímavých faktorov tohto seriálu na ktorom si autor dal naozaj záležať.  

Komentáre